Streamelnél? Ezekre lesz szükséged
Egy jó streamert rengeteg dolog különböztet meg egy középszerű videóstól, és ha valaki nemcsak hobbiszinten, hanem komolyan akar foglalkozni a témával, az kénytelen lesz áldozni is erre a dologra. A setup legfontosabb része egyértelműen maga a PC, hiszen a gameplay rögzítése extra terhelést jelent, ez azonban nagyban függ attól is, hogy milyen játékokkal akarunk játszani. Egy Hearthstone streamernek például teljesen fölösleges két GTX 1080 a gépébe, hiszen semmilyen előnye nem származik majd belőle, de ha a legújabb játékokkal akarunk játszani, akkor bizony combos konfigra lesz szükségünk. Most elsősorban nem erre, hanem a különböző kiegészítőkre koncentrálunk majd, hiszen ezek azok, amelyek mindenki számára egyformán fontosak. A játékmenet mellett a hang és képminőség is központi szerepet játszik, így egyáltalán nem mindegy, milyen mikrofont vagy webkamerát használunk.
Webkamera
Ha valaki facecamet is szeretne használni a streamjeinél (ezt egyébként nagyon szeretik a nézők, mert sokkal közvetlenebb lesz tőle a műsor), akkor szüksége lesz egy minőségi webkamerára. Sajnos a filléres modellek sokszor nagyon homályos képet biztosítanak, főleg gyenge fényviszonyok mellett, ezért a legtöbben komolyabb modellek mellett döntenek. A legnépszerűbb a piacon a Logitech C920-as modellje, ami képes Full HD felbontás mellett 30 fpssel rögzíteni a képet. Ha valaki ennél jobb framerate-re vagy képminőségre vágyik, az választhatja ennek a modellnek a nagyobb testvérét, a C922-t is. Az egyik legizgalmasabb modell a piacon a Razer Stargazer, amely az Intel RealSense 3D technológiának köszönhetően képes felismerni a kamera előtt ülő videóst és kivágni mögüle a hátteret akár tökéletes megvilágítás és zöld háttér nélkül is, ez azonban extra terhelést jelent a gépünknek.
Mikrofon
Míg a hétköznapi játékhoz bőven elég a headsetünk saját mikrofonja, egy minőségi streamhez ennél jobb hangminőségre van szükség. Ha behallatszik az utca zaja vagy a mechanikus billentyűzetünk kopogása, az rövid úton a nézők idegeire megy majd. Minőségi mikrofonokat már 20 ezer forint környékén is kapunk, a határ azonban a csillagos ég, a drágább stúdiómikrofonokért akár 100-200 ezer forintot is elkérnek, de mivel a streamek egyébként is rontanak a minőségen, ezekre nem igazán van szükség. A streamerek körében a Blue Yeti a legnépszerűbb modell, amely remek hangminőséget és több különböző rögzítési modellt is kínál, így a streamelés mellett akár podcastekhez is használható. Fontos megjegyezni, hogy a mikrofon általában nem elég a tökéletes végeredményhez, érdemes hozzá rögtön beszerezni egy rugós kart, hogy a megfelelő helyre tudjuk pozicionálni, egy shock mountot, ami felfogja a különböző rezgéseket, valamint egy pop filtert is, ami nemcsak a fröcsögő nyáltól védi meg a mikrofont, hanem a levegővételeink és a beszédünk beszűrődő zajait is szűri.
Capture kártya
Erre elsősorban azoknak lesz szüksége, akik konzolról akarnak streamelni vagy videót rögzíteni, de a PC-nkről is le tud venni némi terhelést, ha egy külső kártyán keresztül toljuk át a videót. Mielőtt egy ilyenre beruházunk, mindenképp érdemes megnézni a specifikációkat, mert ha 60 fpssel akarunk streamelni egy lövöldözős játékot, de a kártya csak 30 fps-re képes, akkor elég nagy bajban leszünk. A legnépszerűbb modellek közt az ElGato HD 60-at és az Avermedia termékeit találjuk.
Egyéb kiegészítők
A webkameránál már volt szó a zöld háttérről, amit helyhiány esetén megpróbálhatunk kiváltani egy speciális kamerával, a legjobb képet azonban akkor kapjuk, ha egy jól megvilágított green screent használunk. Ilyenkor azonban fel kell készülni arra, hogy az arcunk mellett magát a vásznat is be kell lőni rendesen a lámpákkal, mert az árnyékok tönkretehetik a végeredményt. A körbevágott, átlátszó hátterű kamera sokat tud dobni egy stream élvezeti értékén, de ezzel már csak akkor érdemes foglalkozni, ha megvan a minőségi webkamera és mikrofon, ezek ugyanis jóval fontosabbak a végeredmény szempontjából.
Szerző: Berze András